Blog

W jakich ubrankach układać do snu maluszka?

Każdy maluszek spędza mnóstwo czasu na śnie. Z tego powodu bardzo ważne jest otoczenie, w którym przebywa, a także odpowiednie ubranko. W co ubierać małe dziecko do snu? Czy zakładać mu czapeczkę, czy lepiej nie? Jak dopasować ubranko do temperatury w pomieszczeniu, w którym malec zasypia? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Jakie materiały warto wybrać?

Ważne jest, aby materiały, z których są uszyte ubranka dla dzieci, były naturalne. Takie materiały pozwalają skórze swobodnie oddychać, nie powodują podrażnień i zapobiegają przegrzewaniu się. Są miłe w dotyku i wygodne. Dobrze sprawdzi się miękka bawełna lub len. Powinny też być w odpowiednim rozmiarze. Zbyt długie rękawy czy nogawki mogą się zaplątać, a za szerokie ubranka fałdują się pod ciałem, przez co może być dziecku niewygodnie. Z kolei za małe ubrania mogą nieprzyjemnie uciskać.

Jaki rodzaj ubranka sprawdzi się najlepiej do snu?

Do wyboru mamy śpioszki, pajacyki, body, rampersy, kaftaniki lub półśpioszki. Półśpiochy to spodenki dla dzieci ze ściągaczem w pasie. Dzięki temu ogrzewają plecy i brzuszek maluszka oraz utrzymują ubranko na właściwym miejscu. Półśpioszki mogą być pełne, z odkrytymi stópkami lub bezuciskowe. Pajacyki są z długim i krótkim rękawem i również mogą być z zaszytą nogawką lub bez stópek. To, które z tych ubranek wybrać dla dziecka do snu, zależy w głównej mierze od temperatury pomieszczenia, w którym ono odpoczywa. Przyjrzymy się zatem temu tematowi.

Jak dopasować ubranko dziecka do temperatury w pomieszczeniu, gdzie śpi?

Pajacyki to jednoczęściowy, kompletny strój, który zapewnia najlepsze ocieplenie, więc sprawdzi się on w chłodniejsze dni. W upalne dni można ubrać dziecku rampersy, czyli body z krótkimi nogawkami. Ich dodatkową zaletą jest to, że łatwo w nich zmienić dziecku pieluchę, nie trzeba przy tym zdejmować całego ubranka. Wystarczy tylko odpiąć napy umieszczone na nogawkach. Gdy temperatura w sypialni dziecka wynosi 24°C lub więcej stopni, wystarczy, że dziecko ma założone body bez nogawek i z krótkim rękawkiem. Poniżej 23°C zakładamy pajacyk z długim rękawem. Gdy w domu panuje optymalna temperatura powietrza, czapeczka do spania nie jest dziecku potrzebna.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Trzeba pamiętać, że im młodsze dziecko, tym bardziej wrażliwa skóra. Dlatego dużym plusem jest, gdy ubranko zamiast wszytej metki ma metkę wklejaną, którą można łatwo usunąć. Dobrej jakości ciuszki nie zmieniają rozmiaru ani nie tracą koloru po ich wypraniu. Aby mieć pewność, że ubranka są całkowicie bezpieczne, warto kupować je od polskich, sprawdzonych producentów. Materiały, z których są wykonane, powinny być wygodne, przyjazne dla skóry i posiadać odpowiednie certyfikaty. Komfortowe ubranka w żaden sposób nie ograniczają ruchów dziecka. Na koniec oczywiście liczy się też to, jak wyglądają – ich kolor i wzór, aby maluszek prezentował się w nich naprawdę uroczo.

0
0