Nauka jedzenia – z dobrym fartuszkiem sto razy łatwiej!
Samodzielne jedzenie to niezwykle ważny krok w rozwoju każdego malucha. Ta cenna umiejętność daje rodzicom poczucie większej swobody i luzu, a dziecku zapewnia uczucie niezależności oraz satysfakcję z bycia zaradnym. Każdy mały człowiek za wszelką cenę dąży do tego, aby się usamodzielnić, dlatego ta jedna z pierwszych czynności, którą uczymy się wykonywać bez pomocy rodziców lub opiekunów, jest szczególnie ważna. Utwierdza ona bowiem malucha w przekonaniu, że może sobie sam poradzić, dzięki czemu sprawia, że jego poczucie własnej wartości rośnie.
Kiedy rozpocząć naukę samodzielnego jedzenia?
Rodzice zastanawiają się, kiedy najlepiej rozpocząć naukę samodzielnego jedzenia. Każdy człowiek jest zupełnie inny i rozwija się w innym tempie, dlatego na tego typu pytania nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Odpowiedni moment rozpoczęcia nauki jedzenia jest inny dla każdego dziecka. Zależy od jego chęci i umiejętności. Ważne, aby nie powstrzymywać malucha przed eksperymentowaniem z jedzeniem na własną rękę, ponieważ tylko w ten sposób będzie on mógł zapoznać się z tym procesem i przyswoić sobie umiejętności niezbędne do sprawnego jedzenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie dziecka wyłącznie mlekiem matki do końca 6 miesiąca życia. Można więc przyjąć, że nowe pokarmy stałe należy zacząć powoli wprowadzać do diety naszego malucha już w 7 miesiącu jego życia. Na początek najlepiej wybierać miękkie owoce i warzywa, a także malutkie kawałki mięsa. Doskonałym pomysłem jest gotowanie lekkostrawnych zupek na bazie maksymalnie trzech składników, które można później zmiksować.
Warunkiem rozpoczęcia nauki samodzielnego jedzenia jest to, aby maluch wykazywał jakiekolwiek zainteresowanie jedzeniem, podejmował próby sięgania po nie rączkami, miał już pierwsze ząbki, trzymał sztywno główkę oraz potrafił siedzieć w wyprostowanej pozycji. Jeżeli robi te wszystkie rzeczy, to bez wahania można rozpocząć przygodę z samodzielnym jedzeniem!
Jak stworzyć bezpieczne warunki do nauki samodzielnego jedzenia?
Ważne jest przede wszystkim odpowiednie krzesełko do karmienia, które może być wyposażone w swój własny blat. Takie krzesło zapewnia maluchowi właściwe podparcie pleców i głowy. Dobrze, jeśli ma ono dodatkowo pasy bezpieczeństwa, dzięki którym będziemy mieć pewność, że nasz szkrab nie wyśliźnie się i nie będzie narażony na upadek.
Kolejną ważną rzeczą jest zakup akcesoriów ułatwiających tę trudną naukę. Nie do przecenienia jest w tym wypadku rola śliniaków. W ofercie naszego sklepu z ubraniami dla niemowląt odnajdą Państwo specjalne modele z rękawkami zaprojektowane do nauki samodzielnego jedzenia. Dzięki nim dziecko będzie zabezpieczone przed zabrudzeniem, co zdarza się bardzo często podczas pierwszych prób jedzenia bez pomocy. Śliniaki i fartuszki zapewniają spokój rodzicom oraz komfortowe warunki dziecku. Może ono ślinić się, rozrzucać jedzenie i wypluwać je bez ryzyka ubrudzenia swojego ubrania. Nauka jedzenia wiąże się niestety z dużym bałaganem, który powstaje podczas samodzielnych prób nabierania jedzenia na łyżeczkę, trafiania nią do buzi, a także niezdarnego balansowania nią. Często dziecko porzuca sztućce i woli jeść rękami, co także pozytywnie wpływa na rozwój jego umiejętności motorycznych. Widok samodzielnie jedzącego brzdąca napawa rodziców zarówno dumą, jak i przerażeniem, ponieważ miejsce, w którym spożywa on swoje pierwsze posiłki, wygląda najczęściej jak prawdziwe pobojowisko. Konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość i pozwolenie maluchowi na bałaganienie, gdyż tylko w ten sposób może on nauczyć się samodzielności. Pamiętajmy o tym, aby nie wyręczać go i nie karmić. Dobry fartuszek pozwoli nam zachować więcej spokoju, dzięki czemu będziemy w stanie pozwolić dziecku na więcej swobody, a to na pewno wpłynie bardzo pozytywnie na proces nauki jedzenia i znacznie go przyspieszy. Nim zdążymy zauważyć, nasz brzdąc będzie jadł bez niczyjej pomocy!