Blog

Jakie butki najlepiej nadadzą się do nauki chodzenia?

W okolicach pierwszego roku życia dziecka przychodzi moment na wybór butów do nauki chodzenia. Jest to ważna chwila, która powinna być podyktowana wiedzą, na temat tego co się dzieje ze stopami małego człowieka, w czasie jego bardzo intensywnego wzrostu.

Ważne cechy pierwszych bucików

Stopa człowieka składa się z 26 kości, 33 stawów, ponad 100 ścięgien i wiązadeł. Jednak w stopie małego dziecka nie znajdziemy kości, to są jeszcze chrząstki, które z czasem twardnieją. Dlatego ważne jest, aby stworzyć jak najlepsze warunki do dojrzewania stóp, nie deformować miękkich chrząstek, niedojrzałych stawów i ścięgien.

Najbardziej fizjologiczne dla dziecka jest chodzenie na boso. Przy każdej możliwej okazji powinniśmy pozwalać dziecku poruszać się nawet bez skarpetek. Każdy dotyk bosej stopy rozwija układ nerwowy oraz czucie głębokie.

Jednak nie zawsze maluszek może chodzić na boso. Kupując pierwsze buty, musimy zwrócić uwagę na ich elastyczność i miękkość. Buty do nauki chodzenia powinny dać się ze swobodą wyginać w każdą stronę. Pierwsze obuwie nie może usztywniać ruchów dziecka. Ważne jest, aby było lekkie. Za ciężkie buty powodują nienaturalne ustawianie stopy dziecka i ograniczają jego aktywność. Odpowiednie dla małych stóp są buciki wykonane z najwyższej jakości naturalnych i przewiewnych materiałów. Dziecko musi mieć swobodę w paluszkach, którą zapewniają odpowiednio szerokie buty. Przy ich wyborze zwracamy również uwagę na wnętrze czy nie ma tam szwów, które ugniatałyby delikatną skórę. Dobry bucik do nauki chodzenia ma równą, niewyprofilowaną wkładkę. Podeszwa stopy dziecka do 4 roku życia jest wyściełana tkanką tłuszczową, która spełnia funkcje ochronne oraz podtrzymujące, zwiększając jednocześnie powierzchnię nośną. Wysklepienie stopy uwidacznia się dopiero w okolicach 4-5 roku życia, dlatego do tego czasu niewskazane jest używanie wkładek ortopedycznych.

Zapiętek buta powinien dobrze przylegać, ale nie może być sztywny. Ma on być wsparciem dla stopy. Pierwsze buciki muszą być dobrze dopasowane. Stopa dziecka rośnie ok. 1-1,5 mm na miesiąc. Dlatego warto postawić dziecko na płaskim podłożu, tak aby cała stopa była obciążona i odrysować ją. Do długości, którą otrzymamy, mierząc od pięty do czubka dużego palca, należy dodać jeszcze 12 mm.

0
0