Blog

Jak ubierać małe dziecko by nie wyrządzić mu krzywdy?

Opieka nad noworodkiem i niemowlęciem to olbrzymi stres nie tylko dla rodziny, ale również dla świeżo upieczonej mamy. Wiele pytań i niepewnych sytuacji dotyczy czynności pielęgnacyjnych nad maluszkiem, a dokładniej sposobu jak go ubierać. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę podczas pierwszych wspólnych dni i tygodni życia noworodka? Jak trzymać dziecko, jakie ubranka przygotować na spotkanie z maluchem?

Jak trzymać noworodka podczas codziennej pielęgnacji?

Małe dziecko zaraz po urodzeniu nie potrafi trzymać główki sztywno. Jest ona cały czas za duża i za ciężka względem siły jego mięśni. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby przy wszelkich czynnościach podtrzymywać górną część ciała dziecięcia ze szczególnym zwróceniem uwagi na głowę. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk noszenia dziecka raz na jednej, a raz na drugiej ręce, celem zapewnienia symetrycznego wzrostu siły mięśniowej.

Przystępując do przebierania, czy też ubierania maluszka nie można wykonywać gwałtownych ruchów, każda czynność powinna być płynna i wyłącznie w zakresie ruchu dziecka, unikamy silnych przeprostów. Należy dobrać tak odzież niemowlęcą, by nie krępowała mu ruchów.

Jakie ubranka dla niemowlaka sprawdzą się na pierwsze dni w domu?

Małe dziecko trzeba chronić przed wychłodzeniem, ale z drugiej strony nie można go przegrzewać, gdyż to wpływa na jego zdrowie i wolniejszy rozwój układu odpornościowego. Dobrą zasadą jest przyjęcie starej praktyki naszych babć, a mianowicie zakładanie o jedną warstwę ubrań więcej w porównaniu do osoby dorosłej. Drugą kwestią pomocną w ubieraniu niemowlęcia jest ubieranie go warstwami, na tzw. cebulkę. Istotne jest, aby odzież wykonana była z atestowanych, jakościowych materiałów opartych na włóknach naturalnych. Warto zaopatrzyć się w tzw. pajacyki, bluzki oraz  kaftaniki i body, które zapinane w kroku idealnie stabilizują pieluszkę. Dobrym zakupem będzie też zdecydowanie się na dres bawełniany, który będzie mógł również pełnić rolę kurteczki do wózeczka pod kocyk i zapinaną gondolkę na pierwsze spacery, jako warstwa środkowa do kombinezonu.

0
0