Jak szybko rosną dzieci i jak to się przekłada na zakup ubranek?
Dzieciaczki różnią się między sobą wagą, wzrostem nawet jak są w tym samym wieku. Jedne dzieci są niskie inne wysokie, jedne szczuplutkie inne większe. Często zastanawiamy się, czy nasze dziecko jest normalnego wzrostu i wagi, czy może odstaje od norm. Ale jaka jest ta norma? Jak ją określić. Wzrost dziecka jest badany zaraz po urodzeniu, również bada się wagę noworodka. Po to, aby móc porównać wymiary z założonymi, prawidłowymi wymiarami dziecka.
Siatki centylowe
Są to takie mapy, które prezentują zakresy prawidłowego rozwoju dziecka. Można porównać dzieci w tym samym wieku i płci. Okazuje się, że większość dzieci znajduje się między 5, a 97 centylem. Jak to czytać? Jeśli waga przypada na 30ty centyl to oznacza, że dziecko jest cięższe niż 30% dzieci w tym samym wieku i tej samej płci. Wartość centyli nie odnosi się do stanu zdrowia dziecka. Zdarza się, że dzieci wypadają poza ramy siatki centylowej, to znak, że należy monitorować odstające czynniki w przyszłości.
Jak to z tymi ciuszkami jest
Dzieci rosną szybko. Już w pierwszym roku dziecko rośnie o około 25 cm. Dlatego kupując ubranka pamiętajmy, żeby nie kupować zbyt dużo. Dzieciątko nie jest w stanie ich wynosić, a już będą zbyt małe. W dalszym okresie, między 2, a 3 rokiem życia dziecko rośnie o ok. 9 cm. Okazuje się, że po czterech latach życia ciało dziecka wydłuży się prawie dwukrotnie. Później dzieci rosną już około 5 cm rocznie, aż do okresu dojrzewania, gdzie znów mamy do czynienia z gwałtownym przyspieszeniem. Także, jest szansa, że kupując ubrania po 4 roku życia będą już one dzieciom wystarczały na dłużej.
Zakup obuwia
Stópka dziecka w ciągu pierwszych trzech lat urośnie najprawdopodobniej o 1,5 mm miesięcznie. Buciki w tym okresie kupuje się co około 4 miesiące. Od 3 do 6 roku życia stopa rośnie 1 mm miesięcznie i buciki kupujemy raz na pół roku. Dalej proces wzrostu stopy może odbywać się skokowo.