Jakie ubranka powinny się znajdować w wyprawce dla noworodka?
Wyprawkę dla maleństwa najlepiej skompletować zanim przyjdzie ono na świat. Zapoznając się z bogatą ofertą odzieży dla noworodków, warto skupić uwagę nie tylko na samych kolorach i wzorach. Ubranka powinny być przede wszystkim funkcjonalne, tak, aby podczas zakładania móc zapewnić komfort dziecku oraz wygodę rodzicom. Podpowiadamy jakie ubranka powinny znaleźć się na liście i na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie. Zapraszamy.
Jakie ubranka będą najwygodniejsze dla noworodka?
Wybierając ubranka dla noworodków zwróćmy uwagę na tkaninę, z której zostały uszyte. Delikatna skóra maleństwa będzie potrzebowała ochrony przed zimnem, ale z możliwością swobodnego oddychania. Dlatego w składzie naszych propozycji jest wyłącznie bawełna najwyższej jakości.
Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę będzie wygoda przy zmianie ubranek. Do częstego przewijania nowonarodzonego dziecka polecamy:
- komplety złożone z kaftanika i śpioszków,
- body + spodenki,
- body + śpioszki,
- body + półśpioszki,
- body z krótkim i długim rękawem,
- pajacyki,
wszystkie z dużą ilością zapięć na bezniklowe napki. Takie rozwiązania umożliwią sprawdzenie stanu pieluchy bez konieczności odsłaniania zbyt dużej powierzchni ciała dziecka i w związku z tym ochronią je przed marznięciem. Poza tym ubranka te nie krępują ruchów dziecka i są przyjemnie miękkie w kontakcie ze skórą.
Warto pamiętać, że bardzo istotna jest również pora roku, w której planowany jest poród. Jeśli będą to miesiące jesienne i wiosenne warto jest zaopatrzyć się w pajacyki ocieplane, wykonane z przewiewnej bawełny oraz miękkiego i ciepłego weluru, dla wygody w całości zasuwane na suwak. Pokrewną propozycją są pajacyki dresowe wykonane z grubszej bawełny, również zasuwane po całości. Jeśli natomiast dzieciątko przyjdzie na świat zimą, potrzebny będzie kombinezon zaopatrzony w dodatkowe ocieplenie.
Ubranka w wyprawce noworodka
W wyprawce noworodka poza wymienionymi już body, pajacykami, kaftanami oraz śpioszkami, powinny się również znaleźć bawełniane rękawiczki bez palców i z bezuciskowym ściągaczem, tak zwane „łapki niedrapki”, które ochronią maleństwo przed zadrapaniem sobie buzi w czasie niekontrolowanych ruchów rączek. Świetnie sprawdzają się od pierwszych dni narodzin.
W komplecie lub oddzielnie warto nabyć kilka bawełnianych cieniutkich czapeczek ze ściągaczem bezuciskowym. Zakładane na główkę noworodka, np. po kąpieli, ochronią jego ciałko przed gwałtownym wychłodzeniem.
Warto sporządzić sobie listę zakupów i według niej kompletować wyprawkę do szpitala oraz do domu. Oczywiście nie przesadzając z ilością ubrań, ponieważ w pierwszych tygodniach życia dziecko bardzo szybko rośnie. W próbach oszacowania rozmiaru odzieży do wyprawki pomocne będą wymiary dziecka podawane w badaniu USG. Jeśli dziecko urodzi się jako wcześniak, to ubranka dobrze jest kupić w rozmiarach między 38 cm i 50 cm. Natomiast standardowe rozmiary ubranek dla noworodków zaczynają się od 52 cm do 68 cm.
Przykładowa wyprawka do szpitala
Aby opieka nad maleństwem po porodzie była dla świeżo upieczonych mam łatwiejsza, podczas pakowania wyprawki do szpitala warto przygotować sobie spakowane oddzielnie komplety ubranek. Co do rodzajów i ilości ubranek, które będą na początek zabierane do szpitala, polecamy:
- ręcznik bawełniany z kapturkiem zakładanym na główkę dziecka po kąpieli – 1 szt,
- kaftaniki rozpinane z przodu – 3 szt,
- śpioszki zapinane u góry i z przodu na całej długości – 3 szt,
- body rozpinane z przodu u góry i w kroczku – 3 szt,
- pajacyki zapinane z przodu na całej długości – 3 szt,
- cienkie rękawiczki niedrapki – 2 szt,
- cienka bawełniana czapeczka i jedna cieplejsza – po 1 szt
- 3 pary skarpetek z luźnym ściągaczem
- ewentualnie dobrany do chłodniejszych pór roku kombinezon – 1 szt.