Blog

Jak dobierać rozmiar ciuszków dla niemowlęcia? Doradzamy

Niemowlęce rozmiary ubrań dotyczą dzieci w wieku od 3 do 12 miesiąca życia. Standardowy przedział rozpoczyna się mniej więcej od 62 cm do 86 cm i dotyczy wzrostu maluszka. Dobierając rozmiary ubranek dla niemowlęcia, warto skorzystać z pomocy osób prowadzących sklepy z odzieżą dziecięcą. Posiadają one duże doświadczenie, na naszą prośbę dokładnie zmierzą ciuszki, a w razie potrzeby chętnie doradzą. Warto mieć świadomość, że tabele rozmiarów mogą się różnić między sobą w zależności od producenta. Z naszego wpisu dowiecie się jak skutecznie dobrać rozmiary ciuszków dla Waszego kochanego maleństwa. Zapraszamy do lektury.

Jakie wartości składają się na rozmiary ubranek niemowlęcych?

Zazwyczaj firmy produkujące ubranka niemowlęce dołączają tabela rozmiarów. W zależności od rodzaju odzieży wykazują w nich następujące parametry:

 • wiek dziecka w miesiącach,
 • wagę dziecka w kilogramach,
 • wzrost dziecka w centymetrach,
 • obwód pasa i klatki piersiowej dziecka w centymetrach,
 • obwód główki dziecka w centymetrach,
 • długość stópki dziecka w centymetrach.

Jednak stosunek wzrostu i wagi do wieku dziecka to wartości uśrednione. Natomiast rozmiary ubranek według wzrostu dziecka wzrastają co 6 i przykładowo można je przedstawić następująco:

 • rozmiar 62 dla dziecka w wieku 2-4 miesięcy, wzroście 56-61 cm i wadze 6-8 kg;
 • rozmiar 68 dla dziecka w wieku 4-6 miesięcy, wzroście 62-67 cm i wadze 8-9 kg;
 • rozmiar 74 dla dziecka w wieku 6-9 miesięcy, wzroście 68-73 cm i wadze 9-10 kg;
 • rozmiar 80 dla dziecka w wieku 9-12 miesięcy, wzroście 74-79 cm i wadze 10-11 kg;
 • rozmiar 86 dla dziecka w wieku 12-18 miesięcy, wzroście 80-85 cm i wadze 11-13 kg.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar ciuszków niemowlęcych?

Często zdarza się tak, że nasze dziecko osiągając wiek mieszczący się w przedziale podanym przez producenta ubranek, mierzy lub waży mniej albo więcej. Dlatego planując zakup ubranek, szczególnie przez Internet, warto zmierzyć dziecko w długości, obwodzie pasa i klatki piersiowej w zależności od elementu odzieży. Ponieważ to może okazać się niełatwym zadaniem, świetnym sposobem będzie położenie na płasko i zmierzenie aktualnie pasującego na dziecko konkretnego ubranka.

Jeżeli interesuje nas zakup body niemowlęcego, kładziemy zupełnie na płasko i mierzymy odległość od ramionka do kroczku oraz od paszki do paszki. Warto podkreślić, że niektórzy producenci podają w rozmiarach „szerokość pod pachami”, podczas gdy inni używają określenia: „obwód klatki piersiowej” lub „klatka piersiowa” – wówczas należy zmierzoną wartość podwoić. Jeżeli interesuje nas body z długim rękawem, zmierzmy również odległość od ramionka do końca rękawa.

Kupując kaftaniki lub t-shirty mierzymy długość od ramienia oraz szerokość pod pachami. Natomiast jeśli chcemy dobrać pajacyk dla niemowlęcia, należy zmierzyć odległość od szyjki do piętki, od paszki do paszki, od ramionka do nadgarstka.

W przypadku zakupu półśpiochów należy zmierzyć odległość od pasa do pięty oraz szerokość w pasie. Zwróćmy uwagę na terminologię „szerokość w pasie” i„obwód pasa” albo „talia” – najlepiej dopytać sprzedawcy w razie wątpliwości. Przy zakupie śpiochów, mierzymy długość całkowitą, szerokość pod paszkami oraz odcinek od kroczku do piętki. Kupując spodenki lub legginsy  mierzymy szerokość w pasie i długość od pasa do końca nogawki.

Jeżeli interesuje Was zakup opaski lub czapeczki dla niemowlaczka zmierzcie obwód główki. Dla idealnego dobrania głębokości czapki, aby nie zsuwała się dziecku na oczka, sprawdźcie pasującą na dziecko czapkę, kładąc ją na płasko i mierząc odległość od czubka do końca przedniej części. Pamiętajcie, że rozmiary czapeczek dla chłopców zazwyczaj są trochę większe od tych dziewczęcych.

Na koniec podpowiemy jak ułatwić sobie dobranie niemowlęcych skarpeteczek. Naturalnie warto zacząć od zmierzenia długości dziecięcej stópki, następnie porównajmy ją według europejskich rozmiarów skarpetek, które wyglądają zazwyczaj następująco:

 • rozmiar 14/16 dla dziecka od 2 – 6 miesięcy i długości stópki 9,5 cm – 10-,5 cm;
 • rozmiar 17/19 dla dziecka od 6 – 9 miesięcy i długości stópki 11 cm – 12,5 cm;
 • rozmiar 20/22 dla dziecka od 9 – 12 miesiąca i długości stópki 13 cm – 14,5 cm;
 • rozmiar 23/25 dla dziecka od 12 – 18 miesiąca i długości stópki 15 cm – 16,5 cm.

Uzyskane wymiary porównajcie z tabelą rozmiarów, albo poproście o to sprzedającego, aby móc dowiedzieć się jak w porównaniu do Waszego ciuszka wypada rozmiarówka danej marki.

0
0